13. stretnutie banských miest a obcí Slovenska a Dni obce Nižná Slaná
06.09.2021
Dňa 04. septembra 2021 sa v našej obci stretli baníci a hutníci z celého Slovenska i Česka, aby oslávili slávne banícke remeslo, jeho minulosť, prítomnosť a snáď aj budúcnosť. Obec Nižná Slaná bola hrdým hostiteľom 13. stretnutia banských miest a obcí Slovenska, ktoré organizovala spolu s Dňami obce Nižná Slaná. Na návštevníkov čakal bohatý kultúrny program, mnoho atrakcií, štedrá tombola a výborné jedlo i pitie.
Úvodný program
Program 13. stretnutia banských miest a obcí Slovenska začal už 03. septembra, kedy sa partia niekoľkých banských spolkov stretla v našej obci, aby sa rozpŕchla na exkurzný program do pamätihodností regiónu Gemer. Návštevníci si mohli pozrieť počas piatka a soboty:
- Banícko-mineralogickú expozíciu v Nižnej Slanej;
- Pamätný dom P. J. Šafárika v Kobeliarove;
- Kaštieľ Andrássyovcov vo Vlachove;
- Múzem v Betliari;
- Gotický kostol v Štítniku;
- Banícke múzeum v Rožňave
- a mnohé ďalšie pamiatky Nižnej Slanej a okolia.
Večer sa účastníci stretnutia zišli pri hute Etelka, aby si dali guláš, priateľsky sa porozprávali a oddýchli si pred veľkým dňom.
Začiatok podujatia
Drahí hostia sa v sobotu zišli na Obecnom úrade v Nižnej Slanej, aby sa registrovali, zapísali do kroniky a zúčastnili hlavnej časti nášho programu. Ten sa začal približne o 13:00 hodine, kedy sa čestní hostia a zástupcovia banských spolkov a cechov stretli na slávnostnej recepcii v zasadačke Obecného úradu. Tu ich privítal starosta obce Tibor Jerga v slávnostnej baníckej uniforme a s pohostením. O 14:00 hodine sa banícke spolky a cechy vybrali do evanjelického kostola, kde ich privítala kaplánka Ľubica Štefanidesová slovom Božím a požehnaním. V kostole Združenie baníckch spolkov a cechov vydalo vyznamenania významným členom a zveľaďovateľom baníckych tradícií.
Sprievod
O 14:50 zástupcovia obce a Združenia baníckych spolkov a cechov vyšli na námestie pri kostole, aby položili vence k svätej Barbore, patrónke baníkov, a k pomníku obetiam banských nešťastí. Po ňom nasledovalo zoradenie spolkov a cechov v nasledovnom poradí:
- Nižná Slaná
- Obec Ľubietová, OZ LIBETHA - Ľubietovský banícky a hutnícky spolok
- Příbram, Cech příbramských horníkú a hutníkú
- Bohutín, Spolek Řimbaba
- Stráž pod Ralskem, Hornicko-historický spolek pod Ralskem
- Banská Štiavnica, Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok
- Pezinok, Nezisková organizácia Barbora
- Gelnica, Banícky spolok Gelnica
- Nováky, Spolok priateľov Bane Nováky
- Rákoš, OZ Rákošská cächa
- Helcmanovce, OZ – Bansko-robotnícky spolok Helcmanovce
- Štítnik, Štítnická Concordia
- Staré hory, Občianske združenie „HALIAR“
- Vyšná Boca, OZ Salvator Vyšná Boca
- Košice, Košický banícky a hutnícky cech
- Marianka, Spolok Permon Marianka
- Nová Baňa, Novobanský banícky spolok
- Banská Bystrica, Banskobystrický banícky cech
- Veľký Krtíš, Banícky cech Dolina
- Spišská Nová Ves, Banícky spolok Spiš
- Vyhne, Občianske združenie EISENBACH
- Rudňany, Banícky cech Rudňany
- Prievidza, Hornonitriansky banícky spolok
- Obec Dúbrava, Dúbravský banícky cech
- Malachov, Banícke bratstvo Velestúr-Malachov
- Smolník, Banícky spolok Bratstvo Smolník - Smolnícka Huta
- Rožňava, Gemerský banícky spolok „Bratstvo“
- Čučma, Občianske združenie Rozgang
- Rakovnica, Banícky spolok Rakovnica
- Pezinok, Malokarpatský banícky spolok v Pezinku
- Slovinky, Banícky cech Slovinky
V slávnostnom sprievode sa ozýval spev, hrala hudba a panovala dobrá nálada. Sprievod prešiel obcou od evanjelického kostola ul. Letnou a vrátil sa ulicou P. J. Šafárika späť na Námestie SNP, kde ich privítali konferenciéri podujatia a starosta im odovzdal stuhy na zástavy, ktoré majú túto udalosť pripomínať a ctiť.
Kultúrny program
Kultúrny program začal na Námestí SNP po ukončení baníckej časti. Na pódiu vystúpili skupiny i súbory pred množstvom spokojných divákov. Hudobno-tanečnú zložku predstavovali naša domáca Folklórna skupina Hrabina, Folklórny súbor Stromíš z Vlachova, ale aj Ženská spevácka skupina Rudnianka, ktorá prišla s drahými hosťami z Rudnian. Po úspechu skupín kultúrny program pokračoval aj vystúpením ľudového zabávača Štiavnického nácka na cestách, ktorý prišiel spolu s Banskoštiavnicko-hodrušským spolkom a po ňom nasledovala bohatá tombola obsahujúca až takmer 100 rôznych cien pre mužov, pre ženy, i pre každú vekovú kategóriu. Kultúrny program spestrovala aj súťaž v pití piva na čas a po jej konci nasledovala voľná zábava, ktorú zabezpečila hudobná skupina Impulz až do 22:00 večer.
Šachtág
Večer po 18:00 hodine pokračovala aj banícka časť programu. Ctení baníci, hostia a zástupcovia obcí Nižná Slaná a Kobeliarovo sa odobrali do kultúrneho domu, kde sa začal šachtág - slávnostný akt prijímania do baníckeho cechu. Šachtág v réžii banskoštiavnicko-hodrušského cechu trval takmer 2,5 hodiny a sprevádzali ho aktivity podľa starých baníckych tradícií, ale aj príjemná zábava a pohostenie. Do baníckeho cechu bol s hrdosťou a slávou prijatý Tibor Jerga, starosta obce, PaedDr. Janka Regrutová, starostka obce Kobeliarovo a ako čestný člen aj Mgr. Jaroslav Šíp, prednosta okresného úradu Rožňava. Prijatým do cechu nezostáva nič iné, len zagratulovať a dúfať, že budú slávne banícke tradície udržiavať a zveľaďovať aj naďalej.